Vigo Photonics może dostać do 102,9 mln euro dofinansowania na projekt HyperPIC

Vigo Photonics otrzymało z Komisji Europejskiej informację o zatwierdzeniu pomocy publicznej w wysokości do 102,9 mln euro w ramach europejskiego mechanizmu IPCEI ME/CT na realizację przez spółkę projektu HyperPIC, którego głównym celem jest stworzenie kompletnej, generycznej platformy technologicznej integrującej kluczowe elementy łańcucha wartości układów fotoniki scalonej (PIC) na zakres średniej podczerwieni (Mid-IR Photonic Integrated Circuits, MIRPICs), podała spółka. Łączna wysokość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 253,4 mln euro.

„Uzyskanie decyzji KE zatwierdzającej wysokość dofinansowania z UE na projekt HyperPIC jest niezwykle istotnym kamieniem milowym dla Vigo. Decyzja ta umożliwi nam ubieganie się o odpowiednie środki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, dzięki czemu, w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia procedury konkursowej przez NCBiR, możliwa będzie realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego związanego z rozwojem technologii HyperPIC, której będziemy światowymi pionierami. Dzięki realizacji tego projektu stworzymy strategiczny potencjał do produkcji fotonicznych układów scalonych dla średniej i dalekiej podczerwieni w Europie, co z kolei pozwoli na zachowanie przewagi technologicznej UE, jak również na wzmocnienie potencjału technologicznego polskiej gospodarki” – powiedział prezes Adam Piotrowski, cytowany w komunikacie.

Mechanizm IPCEI (ang. Important Projects of Common European Interest) to jeden z najważniejszych instrumentów wspierających nową politykę gospodarczą oraz politykę konkurencji Unii Europejskiej. Jego celem jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu w kontekście globalnej konkurencji. IPCEI ME/CT jest najważniejszym europejskim instrumentem wsparcia dla całej branży mikroelektronicznej, fotonicznej i półprzewodnikowej. Technologie te, zdefiniowane przez Komisję Europejską jako kluczowe (Key Enabling Technologies) mają znaczenie dla rozwoju całej europejskiej gospodarki. Komponenty mikroelektroniczne oraz systemy i sprzęt sieci komunikacyjnych wzbogacają nasze życie, łącząc świat fizyczny ze światem cyfrowym, przypomniano.

Celem projektu HyperPIC Vigo Photonics jest opracowanie i wdrożenie technologii specjalizowanych, hybrydowych układów fotoniki scalonej na zakres średniej podczerwieni oraz przygotowanie i uruchomienie linii produkcyjnych zapewniających kompletny łańcuch dostaw dla układów MIRPIC. W efekcie Vigo Photonics stanie się pierwszym na świecie producentem fotonicznych układów scalonych dla średniej podczerwieni (MIRPIC). Łączna wysokość kosztów kwalifikowanych w projekcie wynosi 253,4 mln euro, a dotacja może wynieść maksymalnie 102,9 mln euro (41% kosztów kwalifikowanych). Zarząd Vigo Photonics przewiduje, że koszty kwalifikowane projektu ponad wartość dofinansowania ze środków publicznych, zostaną pokryte ze środków i kapitałów własnych spółki, z finansowania dłużnego i/lub, w szczególności w fazie FID, z innych źródeł, takich jak m.in. strategiczne partnerstwo projektowe i/lub finansowanie pozabilansowe w formule project finance, podano także.

Realizacja projektu HyperPIC planowana jest w latach 2023-2030 i składa się z dwóch faz:
– fazy R&D (lata 2023-2027) – wartość kosztów kwalifikowanych w fazie R&D wynosi 34,2 mln euro
– fazy FID (First Industrial Deployment) tj. pierwszego przemysłowego wdrożenia (lata 2023-2030), obejmującego inwestycje w nową linię produkcyjną oraz wdrożenie do produkcji nowych produktów, w tym finansowanie części kosztów operacyjnych w trakcie wdrożenia. Wartość kosztów kwalifikowanych w fazie FID wynosi 219,2 mln euro.

Po zakończeniu fazy FID planowane jest rozpoczęcie seryjnej produkcji (po 2030 r.), w ramach której nie jest przewidziane dofinansowania ze środków publicznych dla projektu.

Decyzja Komisji Europejskiej zatwierdza maksymalny pułap pomocy publicznej w projekcie i nie oznacza przyznania spółce dofinansowania, zastrzeżono.

Vigo Photonics (dawniej Vigo System) jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r. W 2022 r. miała 67,9 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Źródło: ISBnews

Artykuł Vigo Photonics może dostać do 102,9 mln euro dofinansowania na projekt HyperPIC pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *