Synthos Green Energy ma dwa porozumienia ws. rozwoju reaktorów SMR

Synthos Green Energy (SGE) – spółka zależna Synthosu – podpisał trójstronne porozumienie ze swoim partnerem technologicznym GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oraz producentem komponentów dla elektrowni jądrowych BWXT Canada oraz dwustronne porozumienie z kanadyjskim koncernem energetycznym Ontario Power Generation (OPG), podała spółka.

„Synthos Green Energy oraz GE Hitachi Nuclear Energy zawarły list intencyjny z BWXT Canada, czołowym producentem komponentów dla energetyki jądrowej, w zakresie współpracy na rzecz budowy i rozwijania łańcucha dostaw dla reaktorów BWRX-300 w Polsce, USA i Kanadzie. W podpisanym porozumieniu z BWXT Canada, SGE deklaruje zamówienie z przeznaczeniem na rynek europejski, w tym polski, przynajmniej dziesięciu reaktorów BWRX-300, do których BWXT wykona część podzespołów, w tym jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji – zbiornik ciśnieniowy reaktora” – czytamy w komunikacie.

Równocześnie SGE podpisał umowę z OPG. Na mocy tego porozumienia polska spółka będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczeń z realizacji prac nad pierwszym na świecie reaktorem BWRX-300, który powstanie on na terenie elektrowni w Darlington w Kanadzie. Dla SGE będzie to projekt referencyjny.

„W miarę, jak Polska wycofuje się z eksploatacji źródeł węglowych, reaktory SMR mogą odegrać istotną rolę w głębokiej dekarbonizacji oraz w zaspokajaniu potrzeb energetycznych rozwijającej się gospodarki. Liczę na to, że Polska będzie zajmować szczególne miejsce na globalnej mapie rozwoju technologii SMR. Decyzja OPG o budowie elektrowni z wykorzystaniem reaktorów naszego partnera technologicznego, GE Hitachi Nuclear, jest niezwykle ważna nie tylko dla Kanady i grupy Synthos, ale też dla projektów dekarbonizacyjnych na całym świecie. Dzięki umowie z OPG będziemy mogli korzystać z kanadyjskich doświadczeń i tym samym przyspieszyć proces realizacji inwestycji z wykorzystaniem technologii BWRX-300 w Polsce i za granicą” – powiedział właściciel Synthosu Michał Sołowow, cytowany w komunikacie.

„Jako BWXT Kanada jesteśmy zadowoleni z rozszerzenia naszej współpracy z GEH w celu wdrożenia ich innowacyjnej technologii SMR w Polsce. Nasze wysoce unikalne obiekty i wykwalifikowana siła robocza w Cambridge oraz w innych naszych lokalizacjach w Ontario są dobrze przystosowane do wytwarzania różnorodnych produktów dla tego zaawansowanego reaktora” – wskazał prezes BWXT Kanada John MacQuarrie.

OPG jest liderem w rozwoju i wdrażaniu następnej generacji czystej energii jądrowej w Kanadzie z pomocą silnego łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej w Ontario, w tym BWXT, zaznaczył prezes i dyrektor generalny OPG Ken Hartwick.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z innymi krajami, które również walczą ze zmianami klimatycznymi, wykorzystując przystępną cenowo i bezemisyjną energię dostarczaną przez małe reaktory modułowe” – dodał Hartwick.

Synthos Green Energy to spółka zależna Synthosu, której działalność skupia się na trzech obszarach: rozwoju małych reaktorów jądrowych (SMR), morskiej energetyki wiatrowej (offshore) oraz produkcji wodoru.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych – zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii – oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Źródło: ISBnews

Artykuł Synthos Green Energy ma dwa porozumienia ws. rozwoju reaktorów SMR pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.