Wytwórcy nie złożyli ofert w naborze na premię kogeneracyjną indywidualną

Żaden podmiot nie złożył oferty we wrześniowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną, podał Urząd Regulacji Eneregtyki (URE). Do rozdysponowania było ponad 17 mld zł.

„W marcowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną nie wpłynęła do URE ani jedna oferta. Do rozdysponowania było ponad 17 mld zł dla dużych[1] nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji. Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż mogła zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną wynosiła 72 TWh” – czytamy w komunikacie.

To szósty (począwszy od września 2021 roku) nabór, który pozostaje bez rozstrzygnięcia z powodu braku zainteresowania wytwórców skorzystaniem z tego systemu wsparcia dedykowanemu dla jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej równej lub większej od 50 MW, podkreślił Urząd.

„W ramach uruchomionego w 2019 r. systemu wsparcia jednostek kogeneracyjnych obserwujemy powstawanie głównie mniejszych jednostek kogeneracji, które albo korzystają z – określanych corocznie w rozporządzeniu  ministra ds. energii – premii gwarantowanych, albo uczestniczą – w organizowanych raz na kwartał – aukcjach. Wydaje się, że na obecnym etapie dyskusji nt. niezbędnej transformacji ciepłownictwa polskiego i jej możliwych kierunków, podejmowanie decyzji o budowaniu dużych jednostek kogeneracji opalanych gazem ziemnym będzie miało miejsce w ograniczonym zakresie” – skomentował prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.

Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym.

„Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80%, podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej bardzo trudnym jest osiągnięcie 50% sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30% wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni” – czytamy dalej w informacji.

Źródło: ISBnews

Artykuł Wytwórcy nie złożyli ofert w naborze na premię kogeneracyjną indywidualną pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *