W tym tygodniu w centrum uwagi posiedzenie FOMC i dane makro

W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed oraz seria danych z głównych gospodarek światowych, w tym wstępne wyniki PKB za II kw. oraz inflacji z USA i strefy euro, a także szacunek wskaźnika CPI za lipiec w Polsce, informują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

„W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed. Oczekujemy, że FOMC utrzyma bez zmian stopy procentowe oraz parametry programów skupu aktywów (łącznie 120 mld USD miesięcznie) oraz programów płynnościowych. Nie oczekujemy istotnych zmian w komunikacie w kontekście perspektyw polityki pieniężnej, członkowie komitetu zapewne odnotują dalszy wzrost inflacji, solidne dane ze sfery realnej, jednocześnie pewien wzrost niepewności dot. sytuacji epidemicznej” – czytamy w raporcie.

Według ekonomistów kluczowe będą informacje prezesa Fed J. Powella dot. dyskusji nt. ograniczania w przyszłości programu skupu aktywów finansowych Fed.

„Biorąc to pod uwagę nie oczekujemy istotnego zaostrzenia retoryki FOMC, raczej wskazania, że w przypadku materializacji scenariusza solidnego ożywienia oraz poprawy sytuacji na rynku pracy Fed zdecyduje o rozpoczęciu procesu ograniczania skali skupu aktywów” – czytamy dalej.

Analitycy BOŚ podkreślają, że z jednej strony rynek otrzyma sporo danych dotyczacych aktywności głównych gospodarek z publikacją wstępnych szacunków PKB za II kw. w USA i strefie euro, zaś z drugiej opublikowane zostaną dane inflacyjne z USA (indeks PCE za czerwiec) oraz ze strefy euro (szacunek indeksu HICP za lipiec). Ponadto z początkiem kolejnego tygodnia opublikowana zostanie seria indeksów koniunktury gospodarczej z USA, EMU i Chin.

W Polsce oczekiwana będzie publikacja szacunku wskaźnika CPI za lipiec (30 lipca).

„Szacujemy wstępnie, że w lipcu wskaźnik inflacji CPI wzrósł do 4,6-4,7% r/r wobec 4,4% r/r w czerwcu. Czynnikiem, który w lipcu wpłynął na wzrost wskaźnika inflacji był ponowny wzrost dynamiki rocznej cen paliw w efekcie skokowego wzrostu cen paliw w lipcu (ponad 4% m/m). Jednocześnie szacujemy, że w lipcu wzrosła dynamika cen żywności, dodatkowo podwyższając wskaźnik CPI. Szacujemy wstępnie, że wskaźnik inflacji bazowej ukształtował się w lipcu w przedziale 3,4 – 3,5% wobec 3,5% w czerwcu” – podsumowali analitycy.

Źródło: ISBnews

Artykuł W tym tygodniu w centrum uwagi posiedzenie FOMC i dane makro pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *