W tym tygodniu w centrum uwagi dane z USA, odczyt CPI w Polsce

W bieżącym tygodniu opublikowane zostaną istotne dane z USA i Chin, a wśród krajowych publikacji znajdzie się ostateczny odczyt sierpniowej inflacji, podali ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

„W bieżącym tygodniu najistotniejsze dla rynków będą publikacje danych makroekonomicznych. W USA wyczekiwane będą sierpniowe dane nt. inflacji CPI. Rynek będzie szukał w danych potwierdzenia zaobserwowanego w lipcu wyhamowania trendu wzrostowego inflacji.  Z kolei w połowie tygodnia istotne będą publikacje sierpniowych danych z gospodarki Chin (produkcja, inwestycje, sprzedaż detaliczna), istotnych w kontekście ostatnich – wyraźnie słabszych – odczytów koniunktury PMI w tym kraju” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.

W Polsce ostateczne dane dotyczące sierpniowej inflacji zostaną opublikowane w środę 15 września. 

„Oczekujemy, że ostateczny wynik sierpniowej inflacji CPI wyniesie 5,4% wobec 5% w lipcu. Jednocześnie układ dynamik r/r i m/m sierpniowego odczytu CPI naszym zdaniem wskazuje na większe prawdopodobieństwo korekty w dół sierpniowego wskaźnika CPI w ostatecznej publikacji GUS do 5,3% niż w górę do 5,5%. Za sierpniowym wzrostem wskaźnika inflacji stoją: wzrost dynamiki cen żywności (ok. połowa wzrostu rocznego wskaźnika inflacji w sierpniu), w naszej ocenie głównie efektu wzrostu rocznej dynamiki cen mięsa, warzyw i owoców (wynik mniejszej niż przed rokiem skali spadku cen w ujęciu m/m), wzrost dynamiki cen nośników energii w następstwie wzrostu taryf za gaz (dodatkowe 0,1 pkt. proc. wzrostu CPI) oraz wzrost inflacji bazowej (dodatkowe 0,1 pkt. proc.). Szacujemy, że w sierpniu wskaźnik inflacji bazowej wzrósł do 3,9% wobec 3,7% w lipcu. Miary inflacji bazowej zostaną opublikowane przez NBP 16 września” – czytamy dalej.

Z kolei 17 września zostaną podane dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lipcu.  

„Prognozujemy, że w sierpniu roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się do 1,2% r/r z 1,8% r/r w lipcu. Głównym powodem obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia jest zmiana bazy odniesienia, tj. silniejszy wzrost zatrudnienia w sierpniu 2020 r. wraz z szerszym wznawianiem aktywności gospodarczej, po wiosennym lockdownie z 2020 r. W skali miesiąca oczekujemy kontynuacji wzrostu zatrudnienia zgodnie z deklaracjami przedsiębiorstw (Szybki monitoring NBP), jednocześnie niższej niż w okresie maj-czerwiec, biorąc pod uwagę wygasanie wpływu powrotu do aktywności branż wcześniej objętych restrykcjami epidemicznymi” – czytamy także.

Według ekonomistów BOŚ Banku w sierpniu wzrost płac wyniósł 8,9% r/r wobec 8,7% r/r w lipcu.

„Lekkie przyspieszenie rocznej dynamiki wynagrodzeń to głównie wynik korzystniejszego układu dni roboczych w sierpniu r., który – jak sądzimy – pozytywnie wpłynął na tzw. ruchomą część wynagrodzeń w przedsiębiorstwach” – podsumowali. 

Źródło: ISBnews

Artykuł W tym tygodniu w centrum uwagi dane z USA, odczyt CPI w Polsce pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *