Sejm znowelizował ustawy dot. budownictwa socjalnego i komunalnego

Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, która zakłada że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ma ogłaszać limit wydatków, do wysokości którego będzie mógł zawierać umowy o wsparcie w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK) w danym roku.

Za nowela głosowało 431 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 11.

Wcześniej posłowie przyjęli poprawki zakładające m.in. doprecyzowanie przepisów, dotyczących rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia budowlano-inwestycyjnego oraz określenie sytuacji, kiedy gmina może wystąpić o umorzenie akcji lub udziałów SIM

W zakresie mechanizmu finansowania programu BSK, w tym funkcjonowania Funduszu Dopłat, poprzez który finansowany jest program nowelizacja zakłada korektę reguły wydatkowej przez wdrożenie rozwiązań prawnych, które umożliwią BGK zawieranie umów o finansowe wsparcie z beneficjentami wyłącznie w ramach limitu wydatków ustalonego na  dany rok budżetowy.

BGK będzie ogłaszał limit wydatków, do wysokości którego będzie mógł zawierać umowy o finansowe wsparcie w ramach programu BSK w danym roku, mając na uwadze środki zagwarantowane w ustawie budżetowej, również w ramach rezerwy celowej, na realizację programu na bieżący rok, jak również wolne środki pozostające w Funduszu Dopłat.

Nowelizacja zakłada ustawowe określenie maksymalnej puli środków w ramach łącznego limitu wydatków na program BSK w danym roku, które będą mogły być w poszczególnych latach realizacji programu przeznaczane na przedsięwzięcia związane z tworzeniem mieszkaniowego zasobu gminy bądź zasobu interwencyjnego, przedsięwzięcia związane z udziałem gminy w inwestycji mieszkaniowej innego inwestora, przedsięwzięcia dotyczące pustostanów SIM oraz przedsięwzięcia infrastrukturalne.

Działanie takie ma pozwolić na zapewnienie odpowiedniego finansowania przedsięwzięciom kluczowym dla realizacji programu BSK, jakimi są pozostałe przedsięwzięcia finansowane w ramach programu, tj. tworzenie mieszkaniowego zasobu gminy oraz zasobu interwencyjnego, jak również finansowanie nowego społecznego zasobu czynszowego.

Nowela zakłada, że wnioski o finansowe wsparcie w danym roku kwalifikowane będą do końca września,  natomiast po osiągnięciu udzielonego w danym roku finansowego wsparcia limitu wydatków określonego na ten rok, jak również limitów na poszczególne przedsięwzięcia, BGK będzie ogłaszał komunikat o wstrzymaniu rozpatrywania wniosków o finansowe wsparcie.

Wnioski złożone i nierozpatrzone w danym roku ze względu na wyczerpanie limitu środków, będą rozpatrywane w kolejnym roku.

Nowela wprowadza przepisy mające na celu wprowadzenie możliwości zmiany warunków umowy zawieranej pomiędzy BGK a beneficjentem wsparcia w zakresie wysokości finansowego wsparcia. Beneficjent wsparcia w sytuacji wzrostu kosztów przedsięwzięcia mógł jednokrotnie złożyć wniosek o aktualizację kwoty finansowego wsparcia wynikającej z umowy, jednak nie więcej niż o wartość 10% kosztów przedsięwzięcia.

Zmiany te pozwolą, aby finansowe wsparcie było wartością uwzględniającą rzeczywiste koszty przedsięwzięcia. Skutki z powyższego tytułu zostaną pokryte w ramach maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa przeznaczonych na program BSK.

Zaproponowano, aby powiaty miały możliwość ubiegania się o finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat na realizację przedsięwzięć infrastrukturalnych, obejmujących tworzenie niezbędnej infrastruktury technicznej lub infrastruktury społecznej, pod warunkiem powiązania przedsięwzięcia z realizacją jednego z przedsięwzięć lub inwestycji o charakterze mieszkaniowym wskazanych ustawowo.

Ponadto nowela zakłada rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymania finansowego wsparcia dla niezamieszkanych budynków mieszkalnych wymagających znaczących nakładów inwestycyjnych związanych z modernizacją i przebudową o SIM, których większościowym właścicielem jest gmina.

W ocenie skutków regulacji (OSR) saldo wydatków z tego tytułu określono na – 17, 2 mln zł w 2022r. i – 17,8 mln zł w roku 2023.

Źródło: ISBnews

Artykuł Sejm znowelizował ustawy dot. budownictwa socjalnego i komunalnego pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *