Backup danych – sposób na cyberprzestępców żądających okupu za ukradzione dane

Wraz z postępującym procesem digitalizacji gospodarki, z roku na rok rośnie także ilość przeprowadzanych cyberataków. I choć pod tym względem rok 2021 był rekordowy w Polsce, to wszystko wskazuje, że w każdym kolejnym roku będzie ich tylko więcej. Będzie to się wiązało z coraz większymi stratami finansowymi. Atakowane są nie tylko osoby indywidualne, ale także firmy i instytucje publiczne. Ochrona danych stała się największym wyzwaniem dla firm w dobie ery cyfrowej. Jednym ze skuteczniejszych sposobów, dzięki któremu firmy mogą uniknąć płacenia cyberprzestępcom okupu za skradzione dane, jest regularny i automatyczny backup danych. Comarch IBARD umożliwia nie tylko tworzenie kopii zapasowych, ale także bezpieczne przechowywanie danych w chmurze oraz udostępnianie i szyfrowanie plików.

Cyberprzestępcy atakują!

Eksperci z firmy ESET podają, że w roku 2021 liczba infekcji złośliwym oprogramowaniem w Polsce wzrosła aż o 40 proc. Szacuje się, że łączna ilość cyberprzestępstw wyniosła ponad 55 tys. Oszuści wykorzystują niepewność obywateli i strach przed COVID-19. Ponadto na skutek upowszechniania pracy zdalnej odnotowano wzrost ataków typu ransomware (oprogramowanie szyfrujące dane i żądające okupu za ich odblokowanie). Jak się wskazuje 8 na 10 przypadków związanych z bezpieczeństwem w sieci dotyczyło właśnie oprogramowania ransomware. Inne to ataki hybrydowe, gdzie cyberprzestępcy wybierają sobie określoną grupę osób i kierują je na złośliwe strony internetowe.

Backup – sposób na ransomware

Liczba ataków typu ransomware rośnie gwałtownie na całym świecie. Media praktycznie każdego dnia donoszą o kolejnych żądaniach okupu przez hakerów w zamian za odblokowanie dostępu do danych (lub ich zwrot).  Ransomware to po prostu złośliwe oprogramowanie, które infekuje firmową sieć i ogranicza dostęp do kluczowych danych w firmie poprzez ich zaszyfrowanie do momentu zapłacenia okupu. Najczęściej wcale nie małego. Prawdopodobnie rekordowy okup w wysokości 40 mln dolarów zapłaciła niedawno jedna z największych firm ubezpieczeniowych w USA – CNA Financial. Obecnie przestępcy działają w sposób o wiele bardziej wysublimowany, niż miało to miejsce kilkanaście czy kilka lat temu. Włamują się nie tylko do baz danych, ale także unieruchamiają kluczowe działy w firmach, uniemożliwiając im normalne działanie. Przykładem jest cyberatak tego typu na rurociąg paliwowy Colonial Pipeline w Stanach Zjednoczonych. Jego implikacją były zakłócenia w dostawach paliwa do wielu stacji benzynowych w południowo – wschodnich stanach USA. I choć firma otrzymała klucz deszyfrujący w zamian z zapłacenie okupu w kryptowalutach o wartości 5 mln dolarów, to jednak sam proces deszyfracji zakodowanych przez wirusa danych przebiegał na tyle powoli, że firma zdecydowała się na samodzielne ich odtworzenie z własnych kopii zapasowych. Na szczęście je posiadała.

Comarch IBARD – ochrona danych

Atak ransomware najczęściej wiąże się z przestojem firmy. A jak wiadomo, każda przerwa generuje wymierne straty. Posiadanie kopii zapasowych jest w stanie je zminimalizować. Trzeba pamiętać, że nierzadko szybciej można przywrócić infrastrukturę sieciową w firmie z kopii zapasowych, niż negocjując z hakerami. Jednak i te, gdy będą słabo chronione, mogą stać się celem ataków cyberprzestępców. Kluczowe w tym zakresie jest miejsce ich archiwizowania. Od własnych serwerów, o wiele bezpieczniejsza jest tutaj chmura. Aplikacja Comarch IBARD to kompleksowe narzędzie, dzięki któremu można zadbać o ochronę danych w firmie. Oferuje szereg funkcjonalności w tym aspekcie:

  • Backup plików i baz danych – przy pomocy kreatora zadań można określić, kiedy kopia zapasowa będzie przesłana do chmury. Więcej na: https://www.ibard.com/pl/funkcjonalnosci/backup-danych/
  • Przechowywanie danych w chmurze – usługa pozwala na bezpieczne przechowywanie dowolnego pliku w chmurze i wersjowanie każdego z nich.
  • Bezpieczne udostępnianie i szyfrowanie plików – możliwość zarządzania dostępem do danych. Dzięki zaszyfrowaniu dokumentów na czas ich przesyłania (Comarch IBARD używa klucza AES-256), możemy mieć pewność, że nie trafią do nieupoważnionych podmiotów. Nawet jeśli hakerom uda się wykraść zaszyfrowane dane, to bez osobistego klucza, taka baza staje się bezużyteczna.
  • Synchronizacja danych na wielu urządzeniach – zmiany niezależnie, na jakim urządzeniu zostaną wprowadzone, są widoczne w czasie rzeczywistym na wszystkich zalogowanych urządzeniach.

Podsumowanie

Regularne wykonywanie kopii zapasowych oraz przechowywanie danych w bezpiecznej chmurze to skuteczna broń na cyberprzestępców. Ci z roku na rok są coraz skuteczniejsi i żądają coraz większych sum pieniędzy za zwrot lub odblokowanie danych. O wiele większych, niż 210 zł, czyli tyle ile kosztuje roczne użytkowanie Comarch IBARD dla mikro firm.

Artykuł sponsorowany

Artykuł Backup danych – sposób na cyberprzestępców żądających okupu za ukradzione dane pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *