PZU zakłada w strategii przeznaczanie 50-100% skons. zysku netto na dywidendy

W nowej strategii na lata 2021-2024 Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) zakłada przeznaczanie na dywidendę rokrocznie 50-100% skonsolidowanego zysk netto, podała spółka.

„Pozostaniemy spółką dywidendową, generującą ponadprzeciętny zwrot z kapitału. Będziemy rokrocznie wypłacać dywidendę na poziomie od 50% do 100% skonsolidowanych zysków rocznych Grupy PZU” – czytamy w prezentacji grupy poświęconej strategii.

Jak wskazano w polityce dywidendowej, wysokość dywidendy proponowanej przez zarząd podmiotu dominującego, wypłacanej przez PZU S.A. za dany rok obrotowy, jest ustalana na podstawie skonsolidowanego wyniku finansowego Grupy PZU przypisanego właścicielom jednostki dominującej.

Nie więcej niż 20% powiększy zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) na cele związane z rozwojem organicznym i innowacjami oraz realizacją inicjatyw wzrostowych, zaś nie mniej niż 50% podlega wypłacie w ramach rocznej dywidendy.

„Pozostała część zostanie wypłacona w ramach rocznej dywidendy lub powiększy zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) w przypadku realizacji istotnych nakładów związanych z realizacją założeń Strategii Grupy PZU, w tym w szczególności w ramach transakcji fuzji i przejęć” – czytamy dalej.

Jak zaznaczono, zgodnie z planami zarządu oraz własną oceną ryzyk i wypłacalności podmiotu dominującego, środki własne podmiotu dominującego oraz Grupy PZU po deklaracji lub wypłacie dywidendy pozostają na poziomie, który zapewnia spełnienie warunków określonych w polityce kapitałowej. Ponadto, przy określeniu dywidendy uwzględniane są rekomendacje organu nadzoru w zakresie dywidendy.

„Powyższe założenia mogą zostać zmienione w przypadku istotnych zmian otoczenia zewnętrznego, w tym makroekonomicznego, prawnego, istotne zmiany na skutek wdrożenia MSSF17 mogą wpłynąć na ostateczny kształt polityki dywidendowej do roku 2024” – zaznaczono.

PZU zamierza także utrzymać współczynniki wypłacalności na poziomie nie niższym niż 200% dla Grupy PZU, PZU oraz PZU Życie (wg Wypłacalność II) w 2024 r.

Celem jest także utrzymanie wskaźnika dźwigni finansowej na poziomie nie wyższym niż 25%.

„Zapewnimy środki na rozwój i akwizycje w najbliższych latach. Zapewnimy utrzymanie nadwyżki funduszy własnych konglomeratu finansowego ponad wymogi z tytułu adekwatności kapitałowej” – czytamy dalej.

PZU zakłada, że w okresie obowiązywania polityki dywidendowej nie będą realizowane żadne emisje akcji.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów w 2020 r. wyniosła blisko 379 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł PZU zakłada w strategii przeznaczanie 50-100% skons. zysku netto na dywidendy pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *