NBP zastrzega sobie możliwość kolejnych interwencji na rynku walutowym

Narodowy Bank Polski (NBP), który przeprowadził „znaczącą” interwencję na rynku walutowym, nie wyklucza kolejnych interwencji, nawet na większą skalę. Obecnie NBP nie widzi takiej potrzeby, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

„Nadal jesteśmy w reżimie całkowicie płynnego kursu walutowego. Nadal zastrzegamy sobie możliwość interwencji, kiedy uważamy to za konieczne dla dobra polskiego złotego, równowagi gospodarczej, sytuacji polskich przedsiębiorców” – powiedział Glapiński podczas wideokonferencji.

Dodał, że fakt, iż sytuacja eksporterów jest dobra w punkcie wyjścia, nie oznacza, że się nie może gwałtownie pogorszyć.

„Coś takiego nam właśnie groziło. Nasza interwencja była skierowana na to by nie nastąpił gwałtowny, raptowny, nieprzewidziany proces aprecjacji polskiego złotego i cel został osiągnięty” – powiedział prezes NBP.

Dodał, że NBP nie rozważa odejścia od płynnego kursu i nie dyskutuje w ogóle tej kwestii, gdyż od dawna służy to polskiej gospodarce.

„Była to interwencja znacząca, nieporównywalna z żadną inną wcześniejszą interwencją. Jesteśmy przygotowani na takie interwencje, a także większe i dłuższe, ale zakładam że w najbliższym czasie nie będzie takiej potrzeby” – powiedział Glapiński.

Zaznaczył, że wszystkie banki centralne stosują taką politykę jako uzupełnienie innych działań

„Nasze interwencje od połowy grudnia są w pełni zgodne z realizowaną strategią polityki pieniężnej. Nic się tu nie zmienia. A działania wynikają z szoku pandemicznego” – podkreślił.

Źródło: ISBnews

Artykuł NBP zastrzega sobie możliwość kolejnych interwencji na rynku walutowym pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *