Na stacjach paliw ceny powinny się stabilizować

Sytuacja na runku hurtowym paliw w kolejnych dniach powinna pozostać względnie stabilna, co oznacza, że także na stacjach paliw ceny powinny się stabilizować, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Ceny paliw na stacjach wracają do poziomów, jakie notowaliśmy w marcu już po ogłoszeniu pandemii. Na rynku hurtowym ceny pozostają stabilne, co ogranicza skalę podwyżek na stacjach. Aktualny poziom cen paliw na stacjach na dzień 20-08-2020 r.: benzyna bezołowiowa 95 – 4,46 zł/l, bezołowiowa 98 – 4,78 zł/l, olej napędowy – 4,39 zł/l i autogaz 2,01 zł/l. Za benzyny i olej napędowy płacimy średnio 3-4 grosze na litrze więcej niż przed tygodniem.

W konsekwencji sukcesywnych podwyżek cen notowanych od początku maja benzyny zdrożały o około 55-57 groszy na litrze, olej napędowy o 39 grosze na litrze, a LPG o 30 groszy na litrze. Mimo tak wyraźnego wzrostu cen w ostatnich tygodniach ceny benzyny i oleju napędowego są niższe teraz o około 12% niż rok temu, natomiast autogaz jest droższy o 1,5%. Ponieważ sytuacja na runku hurtowym w kolejnych dniach powinna pozostać względnie stabilna, to także na stacjach paliw ceny powinny się stabilizować.

Ropa naftowa

Drugi tydzień z rzędu upływa na rynku ropy naftowej pod znakiem wyraźnej konsolidacji. W dalszym ciągu obserwujemy wahania cen październikowej serii kontraktów na rop naftową Brent w rejonie 44,00-45,50. W piątek rano ropa Brent w Londynie kosztuje około 45 USD/bbl i jest to praktycznie analogiczny poziom jak przed tygodniem.

W czwartek po publikacji danych z USA na temat wzrostu liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w skali tygodnia o 1,1 mln ceny ropy naftowej Brent spadły chwilowo w rejon 44 USD/bbl. W drugiej części sesji giełdowej notowania powróciły jednak w rejon 45 USD/bbl.

W dalszym ciągu bardzo słabo wygląda popytowa strona rynku amerykańskiego. Zgodnie z danymi EIA amerykański popyt na produkty ropopochodne spadł w skali tygodnia 2,2 mln bbl/d do 17,1 mln bbl/d i jest to poziom 3,8 mln bbl/d (18%) niższy niż przed rokiem. Konsumpcja benzyn, których udział w amerykańskiej strukturze popytu na paliwa sięga ponad 46% jest nadal blisko 1 mln bbl/d (10%) niższa niż przed rokiem.

Pozytywnym sygnałem dla rynku są natomiast informacje przekazane przez Pfizer i BioNTech. Firmy poinformowały, że zgodnie z harmonogramem szczepionka przeciwko COVID-19 powinna trafić na początku października pod ocenę urzędów regulacyjnych (FDA).

Źródło: ISBnews / BM Reflex

Artykuł Na stacjach paliw ceny powinny się stabilizować pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *