WIG20 mocniejszy na spadkowym rynku

Początek nowego tygodnia handlu na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,21%. mWIG40 zyskał 0,5% podczas gdy sWIG80 „oddał” 1,03%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 990 mln z czego 755 przypadło na indeks „blue chip’ów”.

Jeszcze przed startem sesji w Europie futures na główne, globalne indeksy wskazywały na scenariusz spadkowy. Inwestorzy niepokoją się doniesieniami o fali zachorowań wariantem Omikron co podbija scenariusze obostrzeń w okresie świątecznym. W konsekwencji generuje to ryzyka dla gospodarek, w środowisku oczekiwanego zaostrzania stóp procentowych. Dodatkowo obserwowaliśmy kolejny epizod kłopotów związanych z chińskim sektorem nieruchomości oraz dalsze załamanie tureckiego sektora finansowego (liry i tamtejszej giełdy). Ostatecznie jednak WIG20 zachowywał się relatywnie dobrze na tle Europy kończąc, spadkową sesję, w ramach TOP7 indeksów (DAX stracił 1,97%).

Lokalnie, w ramach WIG20, najmocniejszymi składowymi były dziś walory PGE, Allegro i Asseco notujące ponad 3% zwyżki. Na drugiej stronie tabeli, ze spadkami 4,5%, widniały akcje KGH i JSW. W zakresie szerokiego rynku warto wspomnieć o sporej zmienności na akcjach Mabionu i dwucyfrowych zwyżkach walorów OEX (+23,5%) i ZEPAK (+11,5%), wspartych komunikatami w ESPI.

Z rynkowego punktu widzenia, w ramach WIG20, pozostajemy w zakresie ostatniej zmienności. Kluczem pozostaje dalsze zachowanie rynków bazowych, gdzie obserwujemy próbę obrony wsparć i powolne kierowanie się do testów trendów wzrostowych na wykresach.

Źródło: DM BOŚ / Konrad Ryczko

Artykuł WIG20 mocniejszy na spadkowym rynku pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *