Ustawa deweloperska – co się zmieniło od 1 lipca?

Pierwszego lipca tego roku w życie weszła nowa ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – w skrócie określana jest mianem ustawy deweloperskiej. Jakie zmiany wprowadza i jak wpłynie na rynek nieruchomości?

Ustawa deweloperska ma lepiej chronić interesy kupujących

Choć przypadki ogłaszania upadłości przez firmy deweloperskie w ostatnich latach nie były częste, o interesy kupujących nieruchomości ma zadbać w jeszcze większej mierze nowa ustawa deweloperska. Obowiązuje od pierwszego lipca bieżącego roku. Oto najważniejsze zmiany, które wprowadza:

  • Utworzony został Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, a firmy deweloperskie będą zobligowane do wpłacania pobieranych od klientów środków na rachunki powiernicze. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zagwarantować nabywcom nieruchomości opcję odzyskania wszystkich środków, gdyby deweloper ogłosił upadłość lub zaprzestał budowy.
  • Funkcjonować będą zarówno rachunki powiernicze otwarte, jak i zamknięte.
  • Rachunek powierniczy otwarty będzie służył do gromadzenia środków, które będą mogły być wykorzystywane przez dewelopera w trakcie budowy na cele z nią związane.
  • Rachunek powierniczy zamknięty będzie służył do gromadzenia środków, które odblokować będzie można dopiero po zakończeniu inwestycji.

Gdyby zdarzyło się, że firma deweloperska ogłosi upadłość, nabywcy mieszkań będą mogli odzyskać środki zgromadzone na wspomnianych rachunkach powierniczych – szczególnie z rachunku zamkniętego. W zależności od stopnia realizacji budowy, nabywcy nieruchomości będą mogli utworzyć Zgromadzenie Nabywców i podjąć decyzję o ewentualnym dokończeniu inwestycji.

Czy zapisy nowej ustawy deweloperskiej wpłyną na ceny i dostępność mieszkań?

Ponieważ nowa ustawa deweloperska dotyczyła będzie inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się od pierwszego lipca tego roku, nie wpłynie na rynek mieszkaniowy od razu w pełnej mierze. Można było zaobserwować, że deweloperzy w Warszawie i w wielu innych lokalizacjach starali się rozpocząć sprzedaż wszelkich rozpoczętych inwestycji przed pierwszym lipca. Te transakcje będą jeszcze realizowane w oparciu o poprzednią ustawę, która dla firm deweloperskich wiąże się z niższymi kosztami.

Największy wpływ na ceny mieszkań może wywrzeć konieczność odprowadzania składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny przez firmy deweloperskie. Składka pobierana będzie od każdej wpłaty od kupujących i będzie wynosiła od 0,1% do 1% tej kwoty. Wysokość składki będzie uzależniona od tego, czy transakcja rozliczana będzie za pośrednictwem powierniczego rachunku zamkniętego, czy otwartego (wyższy procent pobierany będzie od kwot wpłacanych na rachunek otwarty). Łatwo wywnioskować, że większość firm deweloperskich koszt wspomnianej składki ubezpieczeniowej wkalkuluje w i tak wysokie już ceny nieruchomości. Jeśli sytuacja na rynku mieszkaniowym się nie zmieni i ceny nie zaczną spadać z innych powodów, nabywcy mogą spodziewać się jeszcze wyższych stawek za metr kwadratowy, ale za to zyskują lepszy poziom zabezpieczeń na wypadek upadłości firmy deweloperskiej.

Artykuł sponsorowany

Artykuł Ustawa deweloperska – co się zmieniło od 1 lipca? pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *