Senat wprowadził poprawki do noweli dot. tzw. pakietu SLIM VAT2

Senat wprowadził kilka poprawek do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy Prawo bankowe, zakładających m.in. że w przypadku przekazania środków na rachunek techniczny, podatnik VAT może wydać dyspozycję wypłaty środków na wskazany rachunek bankowy. Za nowelą z poprawkami opowiedziało się 98 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z przyjętą poprawką, w przypadku przekazania środków pieniężnych na rachunek techniczny podatnik VAT może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zgody na wypłatę tych środków i wskazać we wniosku dyspozycję wypłaty środków na wskazany rachunek bankowy albo rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Senatorowie wprowadzili też zmianę, zgodnie z którą przepisy ustawy będą stosowane również do wierzytelności powstałych przed jej wejściem w życie, których nieściągalność została uprawdopodobniona po 30 września 2021 r.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy Prawo bankowe zakłada możliwość dokonania korekty przez podatnika, rozliczającego podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył prawidłowej wysokości podatku. Wprowadza też ułatwienie w odliczeniu VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej w wysokości 100% odliczeń od wydatków na samochody poprzez wydłużenie terminu na złożenie informacji o poniesieniu pierwszego wydatku na samochód.

Umożliwiono odliczenie VAT po upływie terminu na odliczenie na „bieżąco” – rozszerzono liczbę okresów rozliczeniowych, w który podatnik będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji. Dopuszczono – opcjonalnie – możliwość składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym. Uregulowano także kwestie uwalniania środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny.

W nowelizacji zawarte są regulacje, umożliwiające wydanie zgody na uwolnienie środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane przez podatnika zaległości podatkowe zostały odroczone lub rozłożone na raty. Możliwe będzie także przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku VAT, na uregulowanie składki na rzecz KRUS.

Pierwsza inicjatywa o tym charakterze, czyli pakiet SLIM VAT, pomyślnie przeszła proces legislacyjny i weszła w życie jako ustawa z 27 listopada 2020 r. Pakiet zawierał rozwiązania uproszczające i unowocześniające rozliczanie VAT przez podatników.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 października 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obwiązywać w innych terminach.

Źródło: ISBnews

Artykuł Senat wprowadził poprawki do noweli dot. tzw. pakietu SLIM VAT2 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *