Sejm za całkowitym zniesieniem obliga giełdowego dla energii

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zakładające przywrócenie obliga giełdowego dla 50% wytwarzanej energii do 31 grudnia 2023 r. i jego utrzymanie po tym terminie. Oznacza to powrót do zapisów, zgodnie z którymi obligo giełdowe dla energii ma zostać zniesione bezterminowo.

O skorzystaniu z tej formy obrotu każdy uczestnik rynku miał decydować samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.

Nowelizacja zakłada zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii dla wytwórców energii z gazu i węgla. Ma to zapewnić przedsiębiorstwom wytwarzającym energię elektryczną swobodę w zakresie wyboru sposobu sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej.

Handel na giełdzie w dalszym ciągu będzie się odbywał, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.

Wytwórcy energii elektrycznej, którzy preferują te formę, nadal będą mogli dokonywać transakcji na giełdzie. Jednocześnie ci, którzy ze względów ekonomicznych preferują sprzedaż energii elektrycznej w kontraktach bilateralnych odzyskają do tego prawo.

Dodatkowo nowela zakłada zwiększenie odpowiedzialności administracyjnej i karnej potencjalnych przedsiębiorstw manipulujących na rynku energii elektrycznej, celem mitygacji ryzyk związanych z potencjalnymi nadużyciami rynkowymi.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: ISBnews

Artykuł Sejm za całkowitym zniesieniem obliga giełdowego dla energii pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *