Sejm przyjął tarczę antyinflacyjną 2.0, obniżającą VAT m.in. na paliwa, żywność i gaz

Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada wprowadzenie od 1 lutego na okres sześciu miesięcy –  0% stawki VAT na żywność, obniżki VAT na paliwa do 8%, oraz zniesienie podatku na gaz. Jednocześnie przedłużona zostanie obniżka VAT na prąd i na ciepło do 5% do końca lipca.

Za nowelizacją głosowało 438 posłó, nikt nie był przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszone poprawki, w tym tę zakładającą wprowadzenie obniżonych stawek na okres do 31 grudnia 2022r. 

Na rozwiązania, zawarte w tarczy antyinflacyjnej 2.0 ma trafić z budżetu ok. 11,6 mld zł.

Nowelizacja zakłada obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.:

 • na żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%
 • na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%
 • na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%
 • na gaz ziemny – do stawki 0%,
 • na energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%.

Zmiany proponowane w ustawie są kontynuacją działań w zakresie obniżek podatków w  ramach działań antyinflacyjnych, opracowanych w 2021 r., w tym są kontynuacją obniżek stawek podatku VAT wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Obniżka stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego – do 31 lipca 2022 r. będzie skutkowała obniżeniem dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług o około 11,60 mld zł z czego obniżenie stawki:

 • na żywność i napoje objęte obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0% to około 2,92 mld zł;
 • na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG z 23% do stawki 8% to około 3,11 mld zł;
 • na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) z 8% do 0% to około 0,52 mld zł (oszacowano w warunkach 2020 r.),
 • na gaz ziemny do 0% to około 2,09 mld zł,
 • na energię elektryczną do 5% to około 2,30 mld zł
 • na energię cieplną do 5% to około 0,67 mld zł.

Nowelizacja nakłada też zapis, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek zamieszczenia przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorcy dokonującego sprzedaży towarów spożywczych, paliw silnikowych lub towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej czytelnej informacji o obniżeniu stawek podatku VAT na sprzedawane towary, którymi dany sprzedawca obraca.

Termin wejścia w życie noweli określono na 1 lutego 2022 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł Sejm przyjął tarczę antyinflacyjną 2.0, obniżającą VAT m.in. na paliwa, żywność i gaz pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.