Scope Fluidics zakwalifikował projekt DSC001 do rozwoju w ramach spółki celowej
Scope Fluidics zdecydował o zakwalifikowaniu rozwijanego w ramach Scope Discovery projektu DSC001 do rozwoju w ramach nowej spółki celowej w pełni zależnej od Scope oraz o podjęciu działań mających na celu utworzenie tej spółki, Scope Fluidics. W ramach projektu rozwijany będzie – z wykorzystaniem algorytmu AI – produkt umożliwiający profilaktykę oraz bieżącą diagnostykę osób z grupy ryzyka wystąpienia udaru.
Zarząd opóźnił przekazanie do publicznej wiadomości informacji o powyżej decyzji do momentu otrzymania zgody rady nadzorczej, która została udzielona 21 czerwca 2024 r.
„W ramach projektu rozwijany będzie produkt umożliwiający profilaktykę oraz bieżącą diagnostykę osób z grupy ryzyka wystąpienia udaru. Produkt będzie składał się z urządzenia oraz zintegrowanego oprogramowania wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji. Według wstępnych założeń, użytkownikiem końcowym produktu będą osoby fizyczne, jednak możliwe są również inne scenariusze” – czytamy w komunikacie.
Projekt należy do obszaru Adjacent, tj. obszaru diagnostyki medycznej i technik medycznych, które stanowią rozszerzenie aktualnego obszaru działania, tj. systemów diagnostyki medycznej z wykorzystaniem technik mikroprzepływowych. Projekt to wynik pracy zespołu Scope Discovery oraz współpracy z branżowymi i naukowymi konsultantami, wskazano także.
„W ramach procesu Scope Discovery przeprowadzana została wstępna weryfikacja technicznych możliwości stworzenia produktu, w wyniku której wytypowane zostały metody, które po zaadaptowaniu technologicznym potencjalnie mogą zostać zastosowane w produkcie” – czytamy dalej.
Rejestracja nowej spółki (w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) powinna nastąpić do końca sierpnia 2024 r. Jednym z priorytetów będzie od samego początku budowanie i zabezpieczenia portfolio praw własności intelektualnej dotyczącej produktu, zapowiedziano także.
„W pierwszym okresie działalności nowa spółka zweryfikuje wybrane technologie. Po tym okresie planowany jest rozwój produktu w sposób zgodny z wytycznymi dla produktów medycznych. Czas rozwoju produktu od założenia nowej spółki do rozpoczęcia procesu certyfikacji jest aktualnie szacowany przez Scope na podstawie przeprowadzonych analiz na około 5 lat” – napisano też w materiale.
Ze względu na dużą dynamikę preferencji na rynku M&A, na obecnym etapie rozwoju projektu jest zbyt wcześnie, aby prognozować, czy i na jakim etapie rozwoju nowa spółka stanie się przedmiotem zainteresowania potencjalnych nabywców, zaznaczono także.
„Scope planuje finansować pierwszy rok działalności nowej spółki ze środków własnych. Budżet na pierwsze dwanaście miesięcy został oszacowany na ok. 4 mln zł. Jednocześnie obecnie wstępnie szacowany przez Scope budżet Projektu nie odbiega od nakładów poniesionych przez Scope na projekty rozwijane dotychczas w ramach spółek celowych, tj. PCR|ONE oraz Bacteromic. Jednak w trakcie realizacji projektu budżet może ulegać zmianom, zarówno ze względu na czynniki częściowo zależne od Scope lub nowej spółki, jak np. postępy prac R&D, jak i od Scope lub nowej spółki całkowicie niezależne, jak np. zmiany regulacyjne, preferencje na rynku M&A czy otoczenie geopolityczne i makroekonomiczne” – czytamy także w komunikacie.
Decyzja wpisuję się w realizację Strategii rozwoju Scope Fluidics ogłoszonej w 2023 r., w szczególności celu strategicznego nr 1, w którym Scope deklarował „do końca 2025 r. posiadanie w portfolio co najmniej pięciu nowych projektów, w tym co najmniej dwóch w formie spółek celowych”, zakończono.
Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych. Spółka zajmuje się rozwojem projektów technologicznych w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Spółka w styczniu 2023 r. przeniosła się z NewConnect na rynek główny GPW. Wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews
Artykuł Scope Fluidics zakwalifikował projekt DSC001 do rozwoju w ramach spółki celowej pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.
Powered by WPeMatico