Rafako: Lutowy termin uruchomienia bloku w Jaworznie jest nierealny

Termin ponownego uruchomienia bloku w Jaworznie w lutym 2022 r. jest praktycznie nierealny, poinformował ISBews prezes Rafako Jarosław Domagalski-Łabędzki.

„Ponowne uruchomienie bloku w Jaworznie w terminie lutowym jest nierealne. Mam wrażenie, że zarząd Taurona nie wie, jak wygląda ta usterka i jaka jest skala problemu. Bez decyzji Taurona na pewno nic się nie zadzieje, czyli nie posuniemy się ani krok naprzód, a jesteśmy w stanie przeprojektować i wymienić elementy, które uległy awarii” – powiedział ISBnews Domagalski-Łabędzki w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

Prezes dodał, że „wydawało się”, iż administracja publiczna po tym jak spółka zasygnalizowała problem, podejmie jakieś decyzje.

„Te jednak nawet jeśli zapadają, to kolejnego dnia się zmieniają. My czekamy na ostateczną decyzję i konkrety, tymczasem na razie jedynym konkretem są straty jakie są ponoszone przez to, że blok nie pracuje i nie są prowadzone prace naprawcze” – zaznaczył Domagalski-Łabędzki.  

Na początku sierpnia Tauron Polska Energia i Rafako ustaliły, że zakończą prace naprawcze bloku o mocy 910 MW w Jaworznie do 25 lutego 2022 r. Ich cel to doprowadzenie do trwałej poprawy działania bloku oraz zapewnienie bezawaryjnej pracy jednostki w dłuższej perspektywie czasowej.

Rafako i jego spółka zależna E003B7 wezwały 8 września br. Nowe Jaworzno Grupa Tauron do niezwłocznego wyjaśnienia, w terminie do 15 września 2021 roku, przyczyn zdarzeń, które skutkowały uszkodzeniami elementów bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w dniach 7 stycznia 2021 roku i 11 czerwca 2021 roku. Wykonawca zamierza wstrzymać wszelkie prowadzone i planowane prace na bloku do czasu uzyskania informacji o braku zagrożenia dla pracowników.

Rafako podało też wówczas, że doradca w procesie pozyskania inwestora ocenia, iż szanse powodzenia procesu inwestorskiego Rafako są niewielkie i rekomenduje rozpoczęcie działań alternatywnych. W związku z tym zarząd Rafako rozpoczął takie analizy. Prezes Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział wtedy, że alternatywnym scenariuszem dla Rafako jest wejście państwa do procesu inwestorskiego w spółce.

Rafako w restrukturyzacji jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1 207,77 mln zł w 2020 r.

Źródło: ISBnews

Artykuł Rafako: Lutowy termin uruchomienia bloku w Jaworznie jest nierealny pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.