Prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki

Prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych w grudniu jest wyższe niż utrzymania parametrów polityki pieniężnej bez zmian, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego.

„Nasza prognoza [inflacji w styczniu to 7% 'z kawałkiem’]. Łatwo się z tego domyślić, jakie jest prawdopodobieństwo decyzji wcześniejszych. Pani pytała, czy większe, czy mniejsze – no to większe” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej, zapytany o prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki w grudniu.

Glapiński podkreślił dziś, że bank centralny nie ogłasza końca podwyżek stóp procentowych, ale i nie zapowiada, że będą następne. Zadeklarował także, że bank centralny „zrobi wszystko, co konieczne i możliwe”, by inflacja powróciła do pasma celu (2,5% +/- 1 pkt proc. w ciągu dwóch najbliższych lat.

Inflacja w Polsce według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wzrosła w październiku br. do 6,8% r/r, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1%.

RPP podniosła dziś stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej (do 1,25%) stopy lombardowej (do 1,75%), stopy depozytowej (do 0,75%); stopa redyskonta weksli została podwyższona do 1,30% z 0,51%, a stopa dyskontowa weksli – do 1,35% z 0,52%.

Źródło: ISBnews

Artykuł Prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *