MF za zwolnieniem z podatku min. firm, których 40% przychodów jest w cenach regulowanych

Ministerstwo Finansów proponuje objęcie zwolnieniem z podatku minimalnego CIT podatników, których większość przychodów w roku podatkowym została osiągnięta z działalności w zakresie energii, w tym sprzedaży energii elektrycznej, paliwa gazowego, uprawnień do emisji CO2, węgla, biomasy, wyrobów węglowych i wyrobów gazowych oraz tych podmiotów, których co najmniej 40% przychodów realizowana jest ze sprzedaży w cenach taryfowych, ustalonych przez organ państwa, wynika z zestawienia uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji projektu nowelizacji o CIT.

Wprowadzenie tych zmian postulowało m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Spółka wskazywała, że nie powinni podlegać podatkowi minimalnemu przedsiębiorcy, których przychody w znacznej części (co najmniej 40%) realizowane są w cenach ustalonych lub zatwierdzonych na podstawie obowiązujących przepisów przez organ państwa. Chodzi tu głównie o rynki regulowane, na których cenniki dla konsumentów zatwierdzane są przez organy regulacyjne, np. prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Spółka postulowała też wyłączenie spod regulacji podatku minimalnego podatników, których większość przychodów w roku podatkowym została osiągnięta z działalności w zakresie energii. Argumentowała, że utrzymanie podatku minimalnego w przypadku działalności tego rodzaju może negatywnie wpływać na warunki na jakich usługi te mogą być świadczone na rynku, prowadząc do wzrostu cen energii.

Ministerstwo Finansów zaproponowało zmianę projektowanych przepisów i zwolnienie z podatku minimalnego podatników, zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej, paliwa gazowego, uprawnień do emisji CO2, węgla, biomasy, wyrobów węglowych i wyrobów gazowych w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym oraz uzyskiwaną pomocą publiczną.

Zwolnieniu podmiotowemu mają natomiast – jak proponuje MF – podlegać podatnicy, których większość przychodów innych niż z zysków kapitałowych wynika z transakcji objętych ceną regulowaną. W projekcie ma znaleźć się zapis o zwolnieniu z minimalnego CIT podmiotów, których „przychody, o których mowa w ust. 2 pkt 2, odpowiadają za co najmniej 40% przychodów w źródle przychodów innych niż z zysków kapitałowych”.

MF przypomniało też, że już obecnie art. 24ca ust. 2 pkt 2 ustawy CIT uwzględnia sytuację podatnika, który nie ma swobody ustalania ceny, bowiem jest ona regulowana przez państwo (energia) lub jest uzależniona od notowań na światowych rynkach (kopaliny) – wyłączenie ze wskaźnika rentowności. Już na tej podstawie znaczna część działalności takich przedsiębiorstw finalnie podlegać będzie wyłączeniu z minimalnego CIT (chodzi o wszystkie przychody objęte taryfami zatwierdzanymi przez prezesa URE).

Źródło: ISBnews

Artykuł MF za zwolnieniem z podatku min. firm, których 40% przychodów jest w cenach regulowanych pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *