Kto odpowiada za obowiązek deratyzacji nieruchomości

Gryzonie rozmnażają się niezwykle szybko. W dodatku człowiek tworzy im idealne warunki do bytowania i rozwoju populacji. Szczury i myszy mogą być nosicielami groźnych chorób i pasożytów, dlatego ważne jest, aby regularnie zmniejszać ich liczebność, zwłaszcza w miastach. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, ta kwestia może dotyczyć również Ciebie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o deratyzacji szczurów.

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji wynika z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zmianami), zgodnie którym:

„Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki…”

Dodatkowo, w celu zapewnienia skuteczności deratyzacji, w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy określa się terminy i obszary obowiązkowej deratyzacji.

          Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia przyjętym uchwałą Nr XXXV/780/12 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 29 listopada 2012r., obowiązkową deratyzację przeprowadza się dwukrotnie w ciągu roku, w terminach:

  1. od 15 marca do 1 kwietnia,
  2. od 15 listopada do 1 grudnia.

Obowiązkowej deratyzacji podlegają nieruchomości, na których zlokalizowane są:

  1. budynki wielolokalowe podpiwniczone,
  2. lokale gastronomiczne,
  3. obiekty handlowe branży spożywczej,
  4. magazyny żywności i płodów rolnych,
  5. gospodarstwa rolne i hodowlane,
  6. zakłady przetwórstwa żywności,
  7. szpitale, hotele, internaty, domy akademickie, bursy, obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie,

10. wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej,

11. obiekty w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów,

12. schroniska dla zwierząt i ogród zoologiczny,

         a także;

  1. sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicy od 500 mm, przebiegającą w 8 obrębach geodezyjnych w centrum miasta,
  2. teren Fosy Miejskiej.

Określenie w regulaminie terminów i obszarów deratyzacji nie zwalnia właścicieli wszystkich nieruchomości, na których pojawią się gryzonie, z obowiązku  przeprowadzania deratyzacji również poza terminami określonymi w regulaminie.

II.           Zasady i sposób przeprowadzania deratyzacji na terenie nieruchomości:

1.    Właściciele nieruchomości deratyzację przeprowadzają na własny koszt i we własnym zakresie.

  1. Do przeprowadzenia deratyzacji należy używać środków (preparatów) ogólnodostępnych zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki społecznej lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
  2. Przed rozpoczęciem deratyzacji należy:

–  dokonać  naprawy   wszystkich  uszkodzeń,  które  mogą  służyć gryzoniom  jako  drogi  dostępu  do  budynków  i  pomieszczeń, np. otwory w drzwiach, podłogach,

–  usunąć  z  terenu  nieruchomości i pomieszczeń wszelkie odpady mogące stanowić pożywienie dla  gryzoni.

  1. Preparaty należy wyłożyć zgodnie z instrukcją zastosowania w miejscach, gdzie pojawiają się gryzonie, a w szczególności: na podwórzach, w osłonach śmietnikowych, na strychach, w piwnicach i budynkach gospodarczych. Preparat należy umieszczać w  narożnikach  pomieszczeń  i wzdłuż  ścian,  na  ścieżkach  przemieszczania  się  gryzoni i w miejscach  ich  żerowania, itp. W miejscach wyłożenia preparatów należy nakleić ulotkę ostrzegającą o deratyzacji  o treści:

„UWAGA! Wyłożono preparat do zwalczania  gryzoni!

Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!”

Ulotka powinna zawierać datę przeprowadzania deratyzacji. Po zakończeniu deratyzacji ulotki należy usunąć.

  1. Preparaty do zwalczania gryzoni należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci oraz należy zadbać o to, aby miejsca wyłożenia preparatów były niedostępne dla kotów wolno żyjących oraz ptaków. W trakcie wyłożenia preparatów należy zwiększyć nadzór nad dziećmi, aby nie przebywały same w miejscach wyłożenia preparatów.
  1. W czasie wyłożenia preparatów należy dokonywać codziennych oględzin miejsc, w których został wyłożony preparat i na bieżąco usuwać padłe gryzonie, przekazując je do zakładów uprawnionych w zakresie unieszkodliwiania zwłok zwierząt. W czasie trwania deratyzacji ważnym czynnikiem jest uzupełnianie wyłożonego preparatu.
  1. Po upływie terminu obowiązkowej deratyzacji wyłożone preparaty do zwalczania gryzoni należy usunąć. Z pozostałymi po deratyzacji preparatami oraz opakowaniami po preparatach należy postępować zgodnie z instrukcją, dołączoną do preparatu.
  1. Wskazane jest, aby w miarę możliwości deratyzację przeprowadziły firmy posiadające wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Uwaga!

Niewywiązanie się z obowiązku deratyzacji podlega karze grzywny zgodnie z :

–          art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 391 ze zmianami )

–          art. 50 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Pojawienie się szczurów w jakiejkolwiek ludzkiej siedzibie jest wysoce niepożądanym zjawiskiem – nie tylko przyczyniają się one do powstawania uszkodzeń mienia, ale również mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Na każdym właścicielu lub zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek przeprowadzania deratyzacji, wynikający z przepisów prawa, a dokładnie z Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. W art. 22 ust. 1 pkt 2 możemy przeczytać, iż wyżej wymienione podmioty zobowiązane są “utrzymywać nieruchomość w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki”.

Szczegółowe przepisy dotyczące deratyzacji, wraz z terminami jej przeprowadzania ujęte są w indywidualnych regulaminach porządkowych każdej gminy. Nakaz odszczurzania obejmuje wiele różnych podmiotów. Przede wszystkim dotyczy on miejsc, w których przechowywana i przetwarzana jest żywność. Podlegają mu między innymi lokale gastronomiczne, sklepy i supermarkety oraz zakłady produkcyjne. Regularne odszczurzanie wymagane jest również w hotelach, szkołach, urzędach oraz budynkach wielorodzinnych – dotyczy to zarówno pomieszczeń, jak i miejsc, w których składowane są odpady. Niektóre gminy przepisy deratyzacyjne rozszerzają również na ogrody działkowe, a nawet domy jednorodzinne.

Niewywiązanie się z obowiązku deratyzacji stanowi w świetle prawa wykroczenie, które może zostać ukarane karą grzywny. Potwierdzeniem przeprowadzenia procesu może być zarówno wystawiona przez specjalistyczną firmę faktura lub paragon za zakup trutki. W większych miastach weryfikacją odszczurzania zajmuje się straż miejska.

Warto pamiętać, że o wiele łatwiej jest zapobiegać ewentualnej inwazji szczurów niż pozbyć się z budynku już zasiedlonych gryzoni. Najważniejsze, to nie lekceważyć problemu, ponieważ stado błyskawicznie może się powiększyć i może okazać się, że zwykłe rozstawienie trutki nie będzie już wystarczającym rozwiązaniem.

Jakie są symptomy obecności gryzoni?

Szczury i myszy potrafią skutecznie ukryć się przed wzrokiem człowieka. Nie zawsze będziemy w stanie na pierwszy rzut oka ocenić, czy w budynku występują gryzonie. Oto kilka symptomów, które mogą świadczyć o bytowaniu szkodników:

  • zapach amoniaku;
  • nadgryzienia na listwach i meblach;
  • ślady odchodów;
  • odgłosy (szczególnie bieganie, pisk, dźwięk obgryzania).

Jeśli z powyższych objawów występuje tylko ostatni, warto upewnić się, że źródłem hałasu są szczury, a nie np. kuny czy ptaki.

Na deratyzację składa się ogół działań, mających na celu usunięcie szkodników z budynku. Cały proces odbywa się za pomocą odpowiednich środków zaradczych, dopasowanych do określonych sytuacji. Najczęściej wykorzystuje się trutkę w postaci ziarna, kostki, pasty, żelu lub granulatu. Stosuje się również różnego rodzaju pułapki i chwytacze na gryzonie.

Odszczurzanie przeprowadzane jest również poza przestrzeniami budynków. Kompleksowe podejście, obejmujące również otoczenie danego lokalu, to bardziej skuteczna deratyzacja. Białystok i inne duże miasta przeprowadzają rutynowe działania w tym kierunku, aby gryzonie nie uprzykrzały życia ich mieszkańcom.

Gryzonie nie tylko roznoszą choroby, ale powodują również zniszczenia w budynku. Obgryzają kable i rury, dewastują elewacje, pozostawiają odchody i mocz. Dopasowanie skutecznego środka może pomóc w zabezpieczeniu budynku od szkodników na dłuższy okres. Dlatego warto zatrudnić specjalistyczną firmę, świadczącą usługi deratyzacyjne. Profesjonalna usługa to również większy komfort mieszkańców. Wyszkoleni pracownicy dbają, aby cały proces przebiegał możliwe najsprawniej i najskuteczniej, bez zakłócania spokoju lokatorów.

Dobra firma deratyzacyjna to Dalmyt https://dalmyt.com.pl/o-firmie/ . Oferuje kompleksowe usługi DDD https://dalmyt.com.pl/uslugi-ddd/ od dezynsekcji https://dalmyt.com.pl/dezynsekcja/, przez https://dalmyt.com.pl/dezynfekcja/ po deratyzację https://dalmyt.com.pl/deratyzacja/. Kompleksowy monitoring DDD https://dalmyt.com.pl/ .

Planujesz prace remontowe lub budowlane?

Zabezpiecz się precyzując konkretne mierzalne zasady współpracy dzięki umowie budowlanej https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-budowlana/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *