KNF dopuszcza wypłatę na dywidendę nawet 100% zysków PTE za 2020 rok

Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) spełniające wyznaczone przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) kryteria mogą przeznaczyć na dywidendy do 100% zysku w 2020 r., podała KNF.

„Komisja uznaje za konieczne, aby dywidendę w 2021 r. wypłaciły wyłącznie powszechne towarzystwa emerytalne, które spełniają łącznie poniższe kryteria:

A. Wypłata w kwocie nie wyższej niż 100% zysku netto za 2020 r.

I. towarzystwo otrzymało ostatnią ocenę końcową BION 1 (dobrą) lub 2 (zadowalającą);

II. w 2020 r. oraz w okresie od początku 2020 r. do dnia podjęcia uchwały o podziale zysku nie zaistniała sytuacja, w której doszłoby do niespełnienia przez towarzystwo ustawowych wymogów kapitałowych;

III. według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. wartość kapitałów własnych towarzystwa, powiększona o wartość Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, stanowiła nie mniej niż 1,25% wartości aktywów netto wszystkich funduszy emerytalnych zarządzanych przez towarzystwo;

IV. według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. wartość płynnych aktywów towarzystwa, powiększona o wartość Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, stanowiła nie mniej niż 1,25% wartości aktywów netto wszystkich funduszy emerytalnych zarządzanych przez towarzystwo.

B. Wypłata w kwocie wyższej niż 100% zysku netto za 2020 r.

I. towarzystwo otrzymało ostatnią ocenę końcową BION 1 (dobrą);

II. towarzystwo spełnia kryteria II – IV wymienione w literze A;

III. kwota wypłaty nie może powodować, aby w 2021 r. wartość płynnych aktywów towarzystwa, powiększona o wartość Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, stanowiła mniej niż 2% wartości aktywów netto wszystkich funduszy emerytalnych zarządzanych przez towarzystwo” – czytamy w stanowisku Komisji w sprawie wypłat dywidend.

Dodatkowe kryteria nieliczbowe mające zastosowanie do kryteriów z lit. A i B:

1) wypłata dywidendy nie może powodować zmniejszenia wartości kapitału własnego i odpowiednio wartości aktywów płynnych, powiększonych o wartość środków Funduszu Gwarancyjnego przypadającą na towarzystwo, poniżej poziomu określonego w kryterium III i w kryterium IV wskazanych w lit. A w perspektywie 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 r., z zastrzeżeniem kryterium III w literze B,

2) przy podejmowaniu decyzji dotyczącej podziału zysku towarzystwo powinno uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 r., związane z zarządzaniem funduszami zdefiniowanej daty zgodnie z ustawą z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. 2020 poz. 1342, dalej: „ustawa o pracowniczych planach kapitałowych”).

3) przy podejmowaniu decyzji dotyczącej podziału zysku towarzystwo powinno uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe związane z wdrożeniem rozwiązań wynikających z projektu ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (dalej: „ustawa zmieniająca”), której przepisy mają wejść w życie w 2021 r., w szczególności dodatkowe potrzeby kapitałowe związane z przekształceniem powszechnego towarzystwa emerytalnego w towarzystwo funduszy inwestycyjnych, wynikające z ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 95, dalej „ustawa o funduszach inwestycyjnych”), podano także.

Źródło: ISBnews

Artykuł KNF dopuszcza wypłatę na dywidendę nawet 100% zysków PTE za 2020 rok pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *