Inflacja powyżej górnej granicy odchyleń od celu w najbliższych miesiącach

Roczny wskaźnik inflacji prawdopodobnie utrzyma się w powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego najbliższych miesiącach, natomiast po wygaśnięciu czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest obniżenie się inflacji w 2022 roku, stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej (RPP). W komunikacie po posiedzeniu Rady powtórzono także, że celem wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę, Narodowy Bank Polski (NBP) może także stosować interwencje na rynku walutowym.

„W kierunku wyższej inflacji oddziałuje także nadal wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach pandemii, w tym wzrost kosztów transportu i przejściowe zakłócenia w globalnych sieciach dostaw. Wyżej wymienione czynniki przyczynią się prawdopodobnie do utrzymywania się rocznego wskaźnika inflacji w najbliższych miesiącach powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednocześnie w przyszłym roku, po wygaśnięciu czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest obniżenie się inflacji. Kształtowanie się inflacji w przyszłym roku będzie zależało od trwałości ożywienia koniunktury, w tym od przyszłej sytuacji na rynku pracy po zakończeniu programów pomocowych” – czytamy w komunikacie.

Jak wskazano w komunikacie, do podwyższenia inflacji przyczyniły się również czynniki niezależne od krajowej polityki pieniężnej – tj. wzrost cen energii elektrycznej, który miał miejsce na początku br., podwyżki opłat za wywóz śmieci, wzrost cen surowców.

W komunikacie podtrzymano, że tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie uzależnione od dalszego kształtowania się kursu, a głównym źródłem niepewności co do kształtowania się koniunktury w kraju pozostaje dalszy przebieg pandemii i jej wpływ na koniunkturę w kraju i za granicą.

„W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym” – czytamy dalej.

„NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej” – czytamy dalej.

NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki, podano także.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 4,3% w ujęciu rocznym w kwietniu 2021 r. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Źródło: ISBnews

Artykuł Inflacja powyżej górnej granicy odchyleń od celu w najbliższych miesiącach pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *