ICSID przyznał MOL 236 mln USD zadośćuczynienia od Chorwacji ws. przejęcia spółki INA

Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) zasądziło na rzecz MOL w ramach postępowania arbitrażowego łącznie 236 mln USD za szkody poniesione w wyniku oskarżeń o korupcję ze strony rządu Chorwacji, dot. przejęcia chorwackiej spółki INA, podał MOL.

„Werdykt ICSID jasno stanowi, że oskarżenia Chorwacji związane z korupcją nie znalazły potwierdzenia w faktach i odrzuca stanowisko Chorwacji, że umowy z 2009 r. były efektem działań przestępczych” – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z werdyktem, MOL ma otrzymać 167,8 mln USD zadośćuczynienia za złamanie przez Chorwację zobowiązań kontraktowych, które uniemożliwiły MOL przejęcie biznesu INA związanego z handlem gazem, a także dodatkowe 16,1 mln USD za zmuszenie do sprzedaży spółki zależnej INA Prirodni Plin. Razem z należnymi odsetkami daje to łącznie kwotę 236 mln USD, wynika z materiału.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.

Źródło: ISBnews

Artykuł ICSID przyznał MOL 236 mln USD zadośćuczynienia od Chorwacji ws. przejęcia spółki INA pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.