Bezpieczne i świadome inwestowanie – poradnik

Inwestycja w nieruchomości wydaje się jedną z prostszych form zarabiania pieniędzy. Mogłoby się wydawać, że to całkiem nieskomplikowane – w końcu wystarczy kupić nieruchomość, a potem ją sprzedać z zyskiem albo wynająć i obserwować napływające środki. Czy rzeczywiście inwestowanie jest takie łatwe? Jak inwestować świadomie i bezpiecznie? Podpowiadamy!

Jak zarabiać na nieruchomości?

Warto zwrócić uwagę, że inwestycja w nieruchomości to wiele różnych możliwości. Jeszcze zanim rozpoczniemy poszukiwania nieruchomości idealnej, musimy zastanowić się która opcja będzie dla nas najlepsza. Weźmy pod uwagę możliwości finansowe, a także czas i zaangażowanie, które możemy poświęcić.

Najpopularniejszy sposób to zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy i to właśnie on jest polecany początkującym inwestorom. Dlaczego? Jest to stosunkowo bezpieczna i stała forma zarobku. Wymaga dużego zaangażowania tylko na etapie kupna i ewentualnego remontu, późniejsze obsługa jest dość bezproblemowa. Doświadczenie pokazuje, że właścicielom mieszkań na taki wynajem niestraszne kryzysy jak chociażby pandemia, a zysk z nieruchomości jest rozłożony na wiele lat.

Kolejna opcja to najem krótkoterminowy, który potrafi zapewnić dużo większy zysk. Jest to jednak sposób nieco trudniejszy – wymaga dużego zaangażowania oraz stałej dostępności dla najemców. Trzeba zorganizować regularne sprzątanie nieruchomości oraz kalendarz rezerwacji. Wynajem krótkoterminowy jest też dużo bardziej podatny na wszelkie trudności na rynku.

Rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych to wynajem dużych powierzchni i lokali użytkowych. Wprawdzie zapewnia stały dochód (umowy są zawierane zwykle na kilka lat) na atrakcyjnym poziomie, ale na dzień dobry trzeba dysponować nieco większą wiedzą. Inna możliwość to house-flipping czyli kupno nieruchomości i późniejsza jej sprzedaż z zyskiem, po ewentualnym remoncie czy drobnym odświeżeniu. Tutaj potrzebna jest spora gotówka na start, najlepiej zaprzyjaźniona ekipa remontowa i spore pojęcie zarówno o samym rynku nieruchomości, jak i o kwestiach remontowych.

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim inwestowanie nie jest dla każdego. Wymaga chłodnego podejścia, kalkulacji i racjonalnych decyzji. Jeśli spełniamy te wymagania i określiliśmy już sposób, w który chcemy zarabiać, możemy przejść dalej. Jeszcze zanim zainwestujemy środki, ważne jest aby stworzyć sobie poduszkę finansową. To niezwykle ważne przy nieruchomościach pod wynajem – sytuacje bywają różne, a mieszkanie czy lokal cały czas trzeba opłacać, nawet jeśli nie ma w nich najemców.

Kolejny krok to wybór odpowiedniej nieruchomości. Warto zapoznać się z charakterem miasta, a więc i grupą docelową – czy przeważają studenci czy może rodziny z dziećmi? Jak wygląda rynek nieruchomości? Czy króluje tu rynek wtórny czy jednak powstają nowe osiedla? Czy lokalizacja jest atrakcyjna? Na przykład nowe mieszkania Stara Iwiczna to świetna opcja na inwestycję, ceny zakupy są przystępne, a bliskość stolicy skutecznie przyciąga najemców.

Ostatecznie musimy naszą inwestycję bardzo dobrze przemyśleć i zaplanować. Nieruchomość to nie lada wydatek i może oczywiście przynieść atrakcyjny zysk, jeśli tylko do całego przedsięwzięcia podejdziemy z głową.

Chcesz udzielić komuś pożyczki?

Koniecznie zabezpiecz się umową pożyczki. Poradnik dla każdego kto chce udzielić pożyczki na https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-pozyczki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *