71% firm realizuje lub planuje inwestycje w technologie proklimatyczne

Inwestycje w technologie proklimatyczne realizuje albo planuje w perspektywie 2 lat już 71% przedsiębiorstw, wynika z drugiej edycji raportu „Europejski Zielony Ład. Ocena wiedzy i postaw przedstawicieli polskiego biznesu”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Jednocześnie za najistotniejszą barierę, która ogranicza inwestycje w technologie przyjazne środowisku, 67,1% firm uznało brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji. Mniej istotną kwestią jest brak korzystnej oferty finansowania publicznego czy cena technologii.

„Brak jasnych, przejrzystych i długoterminowych regulacji powstrzymuje firmy od inwestycji w technologie proklimatyczne. Zdecydowana większość przedsiębiorstw oczekuje na jasne przepisy i regulacje czy strategie sektorowe oraz na dedykowane systemy zachęt inwestycyjnych (tj. ulgi podatkowe, programy celowe, mniejszy udział środków własnych). Ważny jest też dostęp do finansowania publicznego oraz prywatnego na preferencyjnych warunkach, jako forma finansowania inwestycji. Co ciekawe, mniej istotną zachętą do inwestycji okazuje się bezpłatny dostęp do dedykowanych narzędzi ułatwiających np. liczenie śladu węglowego czy oszczędność energii. Oznacza to, że firmy są gotowe na tego typu inwestycje” – skomentowała dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Dorota Zawadzka-Stępniak, cytowana w komunikacie.

Ankietowane firmy uważają, że osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 roku jest umiarkowanie realne (61%). Z jednej strony firmy wskazują, że elektryfikacja i integracja sektorów są szansą na transformację technologiczną w polskim biznesie (68%) oraz że wyłączane elektrownie zasilane paliwami kopalnymi powinny zostać zastąpione elektrowniami jądrowymi w celu zapewnienia stabilizacji i ciągłości dostaw energii elektrycznej w Polsce (70%). Z drugiej strony respondenci uznali, że odejście od paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej i ciepła w horyzoncie do 2030 roku jest mało prawdopodobne (35%). Według respondentów Polska powinna rozważyć zwiększenie udziału w miksie energetycznym odnawialnych źródeł energii.

„W maju 2020 roku w Konfederacji Lewiatan powstała Rada ds. Zielonej Transformacji. To miejsce spotkań i platforma współpracy polskiego biznesu z przedstawicielami administracji polskiej i europejskiej, odpowiedzialnymi za powstające nowe przepisy i regulacje. Mamy nadzieję, że wspólny dialog różnych interesariuszy przyczyni się do powstania jasnych, przejrzystych i długoterminowych strategii sektorowych i regulacji, które będą stanowiły zachętę dla polskich firm do inwestycji prośrodowiskowych, a tym samym do niskoemisyjnej transformacji w Polsce” – dodała Zawadzka-Stępniak.

Źródło: ISBnews

Artykuł 71% firm realizuje lub planuje inwestycje w technologie proklimatyczne pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *