RPP: Inflacja powyżej górnej granicy odchyleń od celu w najbliższych miesiącach

Roczny wskaźnik CPI utrzyma się w najbliższych miesiącach powyżej górnej granicy odchyleń od celu banku centralnego, do czego przyczynią się głównie wzrosty cen paliw, wzrost cen żywności i energii elektrycznej, podwyżki opłat za wywóz śmieci, wzrost cen surowców, stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Kształtowanie się inflacji w przyszłym roku będzie zależało od trwałości ożywienia koniunktury.

„Podwyższona inflacja w znacznym stopniu wynika ze wzrostu cen paliw związanego z wyraźnie wyższymi niż przed rokiem cenami ropy naftowej na rynkach światowych, a także ze wzrostu cen żywności. Jednocześnie roczny wskaźnik inflacji jest nadal podwyższany przez wzrost cen energii elektrycznej, który miał miejsce na początku br. oraz podwyżki opłat za wywóz śmieci, a więc czynniki, które – podobnie jak wzrost cen surowców – są niezależne od krajowej polityki pieniężnej. W kierunku wyższej inflacji oddziałuje także wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach pandemii oraz kosztów transportu międzynarodowego i przejściowe zakłócenia w globalnych sieciach dostaw. Wyżej wymienione czynniki przyczynią się prawdopodobnie do utrzymywania się rocznego wskaźnika inflacji w najbliższych miesiącach powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego” – czytamy w komunikacie.

Jak wskazano w komunikacie, w przyszłym roku, po wygaśnięciu części czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest obniżenie się inflacji.

„Biorąc pod uwagę przyczyny podwyższonej obecnie inflacji oraz jej oczekiwany przejściowy charakter, a jednocześnie uwzględniając niepewność dotyczącą trwałości i skali ożywienia gospodarczego, NBP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednocześnie NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. W przypadku kształtowana się koniunktury głównym źródłem niepewności pozostaje przebieg pandemii, a tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego” – podał bank centralny.

Bank centralny podtrzymał, że w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym.

„Reakcja polityki pieniężnej na szoki jest elastyczna i zależy od ich przyczyn oraz oceny trwałości  ich  skutków,  w  tym  wpływu  na  procesy  inflacyjne. Prowadzona przez NBP polityka pieniężna sprzyja utrwaleniu ożywienia aktywności gospodarczej po pandemicznej recesji oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie” – podsumowano.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 5,4% w ujęciu rocznym w sierpniu 2021 r. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Źródło: ISBnews

Artykuł RPP: Inflacja powyżej górnej granicy odchyleń od celu w najbliższych miesiącach pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *