Projekt pakietu podatkowego zakłada ulgę na powrót i przy zbyciu niektórych akcji

Projekt pakietu podatkowego Polskiego Ładu zakłada szereg ulg, w tym m.in. czteroletnią ulgę na powrót dla osób, które zamieniły rezydencję podatkową na Polskę, w przypadku których odliczeniu będzie podlegać 50% podatku oraz zwolnienie z podatku dla osób, które uzyskały dochody z odpłatnego zbycia akcji nabytych w pierwszej ofercie publicznej – pod warunkiem ich posiadania przez okres co najmniej 3 lat, wynika z wykazu prac programowych legislacyjnych Rady Ministrów.

Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw planowane jest na III kw.

Celem projektowanej nowelizacji jest m.in. zwiększenie atrakcyjności podatkowej Polski. Dlatego też planowane jest: m.in. wprowadzenie nowej ulgi tzw. ulgi na powrót, odliczanej od podatku. Będą mogły z niej korzystać osoby, które zmieniły rezydencję podatkową na polską i które uzyskały dochody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, z działalności wykonywanej osobiście, z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów.

„Ulga będzie przysługiwać przez 4 kolejne lata podatkowe, licząc od końca roku bazowego, którym jest – zgodnie z wyborem podatnika – rok przeniesienia rezydencji podatkowej do Polski albo rok następny. Odliczeniu będzie podlegać 50% łącznej kwoty podatku należnego, obliczonego według skali podatkowej lub 19% liniowej stawki dla przedsiębiorców. W pierwszym roku będzie podlegać 50% podatku obliczonego za rok bazowy, w drugim roku – obliczonego za pierwszy rok stosowania ulgi, w trzecim i czwartym roku – obliczonego odpowiednio za drugi i trzeci rok stosowania ulgi” – czytamy w wykazie

Ma też zostać wprowadzona nowa forma opodatkowania przychodów osiąganych ze źródeł położonych za granicą. Regulacja jest – wedle założeń – skierowana do podatników zainteresowanych przeniesieniem miejsca zamieszkania (rezydencji podatkowej) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy dysponują ponadprzeciętnym poziomem aktywów (tzw. High net worth individuals).

„Katalogiem zwolnień w art. 21 ustawy PIT zostały objęte:

a) dochody osiągane przez wykonawców kontraktowych z tytułu dostarczania towarów i usług lub budowy infrastruktury na rzecz sił zbrojnych USA na podstawie umowy lub umowy o podwykonawstwo zawartych z siłami zbrojnymi USA lub na ich rzecz, o których mowa w Umowie zawartej dnia 15 sierpnia 2020 r. między rządem RP a rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej,
b) dochody z odpłatnego zbycia akcji nabytych w pierwszej ofercie publicznej, pod warunkiem ich posiadania przez okres co najmniej 3 lat” – czytamy także.

Ponadto do katalogu zwolnień przedmiotowych dodano:

a) stypendia i inne środki finansowe otrzymane w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki, o odsetki otrzymane w związku z nieterminową wypłatą świadczeń zwolnionych od podatku na podstawie ustawy PIT,

b) nagrody przyznane osobom, które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt, o których mowa w art. 49 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,

c) świadczenia stanowiące instrumenty runku pracy, np. zwolnieniem objęte będą stypendia otrzymane na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dotychczas świadczenia te korzystały ze zwolnienia na mocy rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego).

Ma też zostać wprowadzona ulga dla podatników uzyskujących przychody z działalności gospodarczej wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę.

Źródło: ISBnews

Artykuł Projekt pakietu podatkowego zakłada ulgę na powrót i przy zbyciu niektórych akcji pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *