Pandemia uwypukliła problemy gospodarcze

Pandemia nie odkryła nowych problemów gospodarki globalnej, jedynie je wyeksponowała, ocenili uczestnicy panelu zamykającego Europejskie Forum Nowych Idei 2021 (EFNI). Ich zdaniem, najbliższe miesiące i lata to czas na wyciągnięcie wniosków, takich jak zwiększenie globalnej konkurencyjności, przyspieszenie cyfryzacji podstawowych usług czy podniesienie roli kobiet w życiu gospodarczym.

„Cyfryzacja i technologia stanowią od zawsze ogromną szansę na dynamiczny rozwój gospodarki, ale pandemia spowodowała, że nastąpiła prawdziwa rewolucja. Firmy, w tym instytucje finansowe, które potrafiły szybko przenieść się do świata online zyskały ogromną przewagę konkurencyjną, ale i finansową dzięki obniżeniu kosztów” – powiedziała prezes City Handlowy Elżbieta Czetwertyńska podczas panelu na EFNI 2021.

W jej ocenie, usprawnienie relacji z klientem czy uproszczenie kontaktów z bankiem, urzędem czy nawet lekarzem pozwala na zagospodarowanie czasu na inne obszary życia, głównie rodzinnego. Ogromnym skokiem cywilizacyjnym jest także praca on-line.

„Pracodawcy coraz chętniej zezwalają na pracę zdalną, w domu. To szczególnie istotne dla kobiet, które dotąd często były wykluczone, miały przerwę w karierze. Dzisiaj, dzięki pracy online, ich szanse są zdecydowanie większe” – zaznaczyła prezes City Handlowy.

Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz odniosła się do problemu od strony bardziej ogólnej. Wskazała, że globalna pandemia nie wniosła wiele nowego do gospodarki jako całości, ona tylko wyostrzyła znane wcześniej problemy. Przykładem jest globalizacja i coraz większe uzależnienie świata od Chin.

„Kilka branż, jak np. farmacja czy transport zobaczyły, że wpływ Chin na światową gospodarkę jest zbyt wielki. Obawiam się jednak, byśmy nie poszli za bardzo w drugą stronę, czyli w kierunku całkowitego uniezależniania się gospodarek krajowych. Musimy tu znaleźć złoty środek” – podkreśliła Bochniarz.

Według niej, drugim zagrożeniem są rosnące w siłę korporacje, których kapitalizacja przekracza PKB nawet dużych krajów. Wtedy pojawia się chęć do sterowania czy regulowania zachowań społecznych.

„Oczywiście, odpowiedzią na to może być z kolei chęć nadmiernej regulacji przez państwa czy organizacje, jak Unia Europejska. We wszystkich tych aspektach musimy zachować umiar – regulować, ale nie przeregulować” – zaznaczyła ekspert Konfederacji Lewiatan.

Uczestniczki panelu podkreśliły znaczenie roli kobiet w przyszłości świata, a szczególnie w gospodarce. Na wiele zawodów zdominowanych przez kobiety należy po pandemii spojrzeć inaczej.

„Część kobiet zwyczajnie wypadło z rynku pracy z powodu konieczności opieki nad rodziną, w tym pracownice handlu czy szczególnie w służbie zdrowia. W tym kontekście musimy wykorzystać doświadczenia ostatnich miesięcy, by zwiększyć udział kobiet w życiu gospodarczym, szczególnie na stanowiskach zarządczych” – wyjaśniła Bochniarz.

CEO infuture.institute Natalia Hatalska zwróciła uwagę, że w obecnym świecie trwa „walka dwóch maszyn” – przestarzałego człowieka oraz nowoczesnych narzędzi informatycznych. Zaapelowała, by mimo sprawności tych drugich, są one jednocześnie bezduszne. Dlatego należy stawiać na człowieka, który pomimo wad jest empatyczny i szybciej się uczy.

„Pandemia pokazała, jak szybko i znacząco zmienia się świat. Kto zrozumie to szybciej i skuteczniej się dostosuje do tego procesu, wygra w każdym obszarze” – podsumowała Czetwertyńska.

Źródło: ISBnews

Artykuł Pandemia uwypukliła problemy gospodarcze pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *