NBP nie wyklucza ponownego skupu obligacji na dużą skalę

Narodowy Bank Polski (NBP) nie wyklucza ponownego skupu obligacji na dużą skalę, uzależniając go od warunków rynkowych, wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego.

„Skala przyszłych operacji będzie dostosowana do warunków rynkowych. Jeśli warunki rynkowe będą tego wymagały, ponownie będziemy na dużą skalę dokonywać takiego zakupy [skupu obligacji – ISBnews]. Być może kolejna tarcza rządowa spowoduje taką sytuację, że pojawi się wzmożona podaż tych obligacji i trzeba będzie – w ramach regulacji rynku, regulacji cen obligacji dokonywać takiego skupu. Jesteśmy na to gotowi każdego dnia, każdego tygodnia. Nie mamy tutaj żadnych ograniczeń” – powiedział Glapiński podczas wideokonferencji.

Dodał, że dotychczas NBP skupił obligację za 113 mld zł licząc wg ceny zakupu.

Prezes banku centralnego poinformował, że NBP nie widzi powodu, by rezygnować z kredytu wekslowego.

„Popyt na ten instrument jest znikomy. Dosłownie kilka podmiotów po niego sięgnęło. To jest dowód na to, że podaż kredytu nie jest ograniczona przez sytuację kapitałową i płynnościową sektora bankowego. Nadpłynność sektora jest ogromna, natomiast nie ma popyt na kredyt. A nie ma go ze względu na ogólną niepewność, która utrzymuje się przez kryzys pandemiczny” – zaznaczył Glapiński.

Źródło: ISBnews

Artykuł NBP nie wyklucza ponownego skupu obligacji na dużą skalę pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *