GNB planuje sekurytyzację portfela kredytów hipotecznych na min. 750 mln CHF

Getin Noble Bank podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na przejście do etapu realizacji transakcji sekurytyzacji syntetycznej portfela kredytów hipotecznych CHF o minimalnym zakładanym wolumenie na poziomie 750 mln CHF, które ma na celu przeniesienie ryzyka kredytowego portfela, podał bank.

„Planowana przez bank transakcja ma na celu przeniesienie ryzyka kredytowego portfela, w tym ryzyka wynikającego ze zmiany kursów walutowych i w konsekwencji spowodować ma w stosunku do niego obniżenie poziomu wymogu kapitałowego. W przypadku zawarcia transakcji poprawie mają ulec wskaźniki kapitałowe banku. Ryzyko prawne i regulacyjne, obejmujące spory sądowe i przymusowe przewalutowanie kredytów hipotecznych CHF nie zostanie przeniesione” – czytamy w komunikacie.

Zarządu wyraża również intencję zwrócenia się, przy wsparciu J.P. Morgan Securities plc działającego jako aranżer transakcji, do wybranego grona potencjalnych inwestorów z propozycją udziału w transakcji sekurytyzacji syntetycznej portfela.

„Mając na uwadze powyższe bank jednocześnie zwraca uwagę i zastrzega, że powodzenie przedmiotowej transakcji, w tym osiągnięta wielkość wpływu na współczynniki kapitałowe uzależnione jest od wielu czynników zewnętrznych, na które bank nie ma wpływu, i które z uwagi na obecne otoczenie są trudne do przewidzenia. Do podstawowych zmiennych zaliczyć należy przede wszystkim zainteresowanie inwestorów przedstawioną im przez aranżera ofertą oraz rozwój sytuacji na rynkach finansowych w związku z trwającą pandemią koronawirusa COVID-19” – podsumowano w materiale.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na GPW.

Źródło: ISBnews

Artykuł GNB planuje sekurytyzację portfela kredytów hipotecznych na min. 750 mln CHF pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *