Ambasadorowie państw UE uzgodnili stanowisko Rady ws. budżetu UE na 2022

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej uzgodnili dziś stanowisko Rady co do projektu budżetu UE na 2022 r., ustalającego zobowiązania na poziomie 167,7 mld euro, a płatności na poziomie 170 mld euro, poinformowała Rada. Budżet na 2022 r. ma zostać uzupełniony o środki instrumentu UE Next Generation, które mają wspomóc odbudowę gospodarczą Europy.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, zobowiązania miały zostać określone na poziomie 167 793,3 mln euro, a płatności – 169 391,9 mln euro.

„Projekt budżetu na 2022 r. został przeanalizowany w czerwcu i lipcu w oparciu o zasady ustanowione w konkluzjach Rady w sprawie wytycznych budżetowych na 2022 r. Priorytetem było w szczególności zapewnienie ostrożnego i realistycznego budżetowania oraz zapewnienie odpowiednich środków. Z tego też względu należy pozostawić marginesy na wydatkowanie środków, aby poradzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami” – czytamy w propozycji stanowiska Rady.

Rada zaproponowała, by zobowiązania w przyszłorocznym budżecie unijnym zostały określone na poziomie 167 662 mln euro, a płatności na poziomie 169 966 mln euro. Dokonała także przesunięć środków między poszczególnymi pozycjami budżetowymi.

„Dzisiejsze porozumienie stanowi dobrą podstawę zbliżających się negocjacji z Parlamentem Europejskim, które – mamy nadzieję – doprowadzą do przyjęcia budżetu na 2022 r. w odpowiednim czasie” – powiedziała, słoweńska wysoka przedstawiciel ds. negocjacji w sprawie budżetu UE Irena Drmaž, cytowana w komunikacie Rady.

Rada szczegółowo przeanalizowała projekt budżetu UE na 2022 r., który Komisja przedstawiła 8 czerwca. Aby uniknąć większych wzrostów środków w porównaniu z 2021 r. oraz aby zapewnić realistyczną zdolność absorpcji środków, proponuje skoncentrowanie części finansowania niektórych linii budżetowych w drugim etapie okresu obowiązywania wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021–2027. Ponadto Rada kładzie nacisk na to, że wydatki administracyjne w budżecie na 2022 r., w szczególności w odniesieniu do poziomu zasobów kadrowych, powinny być zgodne z obecnym porozumieniem w sprawie WRF.

Źródło: ISBnews

Artykuł Ambasadorowie państw UE uzgodnili stanowisko Rady ws. budżetu UE na 2022 pochodzi z serwisu Inwestycje.pl.

Powered by WPeMatico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *